Jdi na obsah Jdi na menu
 


MYRHA

Myrha

zvaná také jako kadidlo.

Strom – myrhovník pravý (Commiphora myrrha) je plný trnů a jeho listy opadávají. Myrhovník je strom, který se vyskytoval ještě daleko před tím, než se jeho pryskyřice využívala v době krále Šalamouna.

Myrze se dobře daří v polopouštním až pouštním podnebí. Hojně se vyskytuje v Saudské Arábii, Jemenu, Ománu, Somálsku, Etiopii, Indii. Roste v nadmořské výšce do cca 1300 metrů. Pro svůj prospěch potřebuje alespoň 10 stupňů Celsia. Má specifické nároky na srážky, odvodněnost půdy a podloží v němž roste. Miluje přímé slunce. V důsledku této zvláštnosti jsou jejími sousedy nízké keře. Mladé listy raší na konci období sucha. Myrha dorůstá do výšky až 5 metrů a šířky 1,5 metru. Díky své nenáročnosti na vodu má mělké kořeny, které se roztahují do stran. Je velice zajímavě stvořena. Tlustý kmen chrání tenká kůra, pod níž je zelená vrstva, schopná fotosyntézy. Pryskyřice je v pryskyřičných kanálcích, při jejichž poranění vytéká ven. Pryskyřice je viskózní, nažloutlá a na vzduchu tvrdne. Dlouhá tisíciletí se používá v léčitelství, parfumerii a při náboženských procesech.

Každý strom má oboupohlavné i jednopohlavné květy. Jsou drobounké – jemné. Velká jen cca 4 mm. Jsou tak nenápadné, ale krásně voní. Kvetou většinou před výskytem listů. Listy jsou drobné, ale oproti květům tuhé a masivně vyhlížející.

Myrha má plody. Plod má tvar menšího oválu a uvnitř má pecku. Na stromě visí na stopce. K potravě slouží především ptákům a drobným savcům.

Jeden strom poskytne asi 1 kg pryskyřice.

Ve starověku měla větší cenu než zlato. Byla používána mimo jiné na balzámování.

Vůně surové pryskyřice je ostrá, hořká, ale přesto příjemná. Hořkost přetrvává i v kouři při pálení. Při pálení může být cítit vanilkovou sladkostí.

Vůně upravené myrhy je dřevitě kořenitá, zemitá, sametově smyslná, výrazná, sladce balzámová, exotická s tóny hořkých mandlí.

Myrha byla, je a patrně i bude používána v kosmetice. Přidává se do léčivých přípravků v podobě mastí nebo pro aromaterapii. Novodobě se přidává to parfémů, zubních past, pleťových výrobků a podobně.

V lidovém léčitelství se používá při zánětech dutiny ústní, aftech či oparech.

Z myrhy se získává esenciální olej, který ovlivňuje naše emoce, psychiku a náladu. Každý na sobě pozná, jestli je pro něj prospěšný nebo ne. Je to otázka, řekla bych subjektivní. Na náš organismus může působit například antivirově nebo antisepticky.  Inhalace myrhy zlepšuje funkce dýchacích cest, alergiím (senná rýma), pomáhá při depresích, úzkostných stavech a nespavosti. Další použití je například léčba bolesti kloubů, podvrknutí, výronu, ale i revma. Ulevuje při trávicích potížích. Stimuluje imunitní systém.

!!! POZOR na používání myrhy v těhotenství! Může způsobit potrat nebo předčasný porod.

Parfém obsahující myrhu má pro mě hluboký význam. Z hloubky svého nitra, z kterého vytekla míza přes bolest a útrapy rozpáleného podnebí, přesto vyjadřuje jak ostrou zemitost, tak něžný dotyk. Jemná sladkost, která je symbolem očisty. Má v sobě sílu i temperament. Vykouzlí úsměv, něhu a dobrou náladu.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 346
Měsíc: 346
Den: 22